Konkurs „Ślad tradycji w skansenach małopolskich”

Kategoria:

dekoracyjna

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny wraz z partnerami projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” zapraszają do udziału w konkursie którego tematem jest „Tradycyjny motyw kwiatowy w zdobnictwie i sztuce ludowej Małopolski”.

Głównym przesłaniem konkursu jest ukazanie bogactwa tradycyjnego zdobnictwa Małopolski, gdzie inspiracją jest motyw kwiatowy. Jest on najczęściej spotykany w twórczości ludowej, posiadający liczne lokalne odmiany i warianty zależne od regionu, czy nawet subregionu. Motyw kwiatowy występuje jako główny temat wiejskiej sztuki, jak i element zdobniczy rzemiosła i wytwórczości.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży z województwa małopolskiego zwiedzających skansenowsko-muzealne ekspozycje oraz uczestników spotkań, warsztatów, lekcji muzealnych, plenerów realizowanych w skansenach biorących udział w projekcie „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach:

  • uczniów szkół podstawowych,
  • uczniów szkół ponadpodstawowych.

Uczestnicy konkursu mają do wykonania dwa zadania:

  1. Wykonanie pracy plastycznej o tematyce „Kwiat w twórczości ludowej Małopolski”
  2. Stworzenie prezentacji multimedialnej odwołującej się do tego tematu.

Celem konkursu jest poznanie i utrwalenie tradycyjnych technik zdobniczych i wzorców ludowych zawierających motywy kwiatowe. Rozbudzenie zainteresowań dzieci i młodzieży w zakresie kultury i tradycji ludowych Małopolski.

Motyw kwiatowy pojawia się w wielu dziedzinach twórczości ludowej na Orawie. Widoczny jest w zdobnictwie tradycyjnych strojów orawskich (hafty, tkaniny farbowane, ozdoby, wianki), plastyce obrzędowej (bukiety, pająki, wieńce etc.), zdobnictwie ścian chałup orawskich (elementy snycerskie, kowalskie), zdobnictwie wnętrz i ich wystroju (ceramice, meblach obrazach).

 zastawa stołowa, naczynia malowane w kawiaty na białym obrusiekolorowy obraz malowany na szkle na drewnianej ścianiezielona drewniana skrzynia malowana w kwiaty z otwartym wiekiem, nad nią widoczny obraz religijnybiała tkanina - ubranko z kolorowym motywem kwiatowym na środku, nieregularny dół obrębiony kolorowymi ornamentami

Inspiracją do wykonania prezentacji może być rozmowa – wywiad z twórcą ludowym, rzemieślnikiem, etnografem, pracownikiem skansenu; stara rodzinna fotografia, tradycyjny wyrób, interesujący obiekt w terenie czy fragment ekspozycji skansenowskiej, do którego zbudowana zostanie tematyczna narracja, poparta wiedzą naukową pochodzącą z publikacji o charakterze etnograficznym. Istotny jest międzypokoleniowy przekaz, utrwalenie, propagowanie oraz promocja zdobytej wiedzy.

Prezentacja prócz treści merytorycznych może zawierać teksty, fotografie własne i archiwalne, samodzielnie przygotowane nagrania filmowe, grafiki.

fragment stroju wisi na drzwiach - ciemne sukno z bogato zdobionym brzegiem, różne kolory, dominuje czerwonyBrązowe sukno z wolna pokrywało się główkami tulipanów, kwiatami o promienistych kwiatkach // i kłosami….

W ramach zgłoszenia uczestnicy mają obowiązek dostarczyć na własny koszt dokumentację fotograficzną przygotowanej pracy plastycznej (2-3 fotografie zapisane w formacie jpg, pliki powinny być podpisane nazwiskiem autora) oraz prezentację multimedialną.

Do zgłoszenia należy dołączyć uzupełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia (Załącznik nr 1 - do pobrania poniżej), a także podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Zgłoszeń do konkursu można dokonać

− za pośrednictwem poczty e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prace w wersji cyfrowej oraz skan uzupełnionej i podpisanej karty zgłoszenia) 

− osobiście lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty (prace w wersji cyfrowej nagrane na nośniku CD lub pendrive oraz oryginał uzupełnionej i podpisanej karty zgłoszenia) na adres;

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny

34-484 Zubrzyca Górna

Termin nadesłania prac upływa z dniem 20 listopada 2022r.

Komisja konkursowa we wspólnym głosowaniu dokona wyboru zwycięzców (miejsca I-III) w obu kategoriach. Zachęcamy do udziału w konkursie, atrakcyjne nagrody dla laureatów!!!

Pliki do pobrania:

Załącznik nr 1 - karta zgłoszeniowa wraz z oświadczeniem RODO [pobierz plik .pdf]

Regulamin konkursu [pobierz plik .pdf]