26 czerwca 2026 r. przed Muzeum – Orawskim Parkiem Etnograficznym w Zubrzycy Górnej odbędzie się uroczyste otwarcie Szlaku Polsko-Węgierskiego, którego początek będzie znajdował się właśnie na terenie naszego muzeum. Wydarzenie stanie się symbolicznym rozpoczęciem nowej trasy prowadzącej przez miejsca związane ze wspólnym dziedzictwem historycznym i kulturowym Polaków oraz Węgrów – z Zubrzycy Górnej aż do Szczawnicy. Inicjatywa realizowana jest dzięki zaangażowaniu dra Tibora Gerencséra – Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, całego Konsulatu Generalnego Węgier, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK, lokalnych samorządów, polskich i węfierskich instytucji kultury i partnerów oraz przy wsparciu Województwa Małopolskiego.
Program wydarzenia wzbogaci spotkanie z muzyką tradycyjną inspirowaną kulturą węgierską - zaplanowano táncház – tradycyjne spotkanie muzyczno-taneczne. Wystąpią Farkas Gábor Gyulai i Gergely Szűcs, a do tańca dodatkowo Joanna Mieszkowicz oraz Farkas Gyulai. Instrumentarium obejmuje: piszczałkę, koboz (tradycyjny węgierski instrument strunowy), cymbały oraz skrzypce.
Szlak Polsko-Węgierski nawiązuje do wielowiekowych relacji łączących Orawę z dawnym Królestwem Węgier. Ślady tych związków widoczne są do dziś w architekturze, muzyce, gwarze, stroju ludowym i lokalnych zwyczajach regionu. O historii tych relacji opowiada także nowa tablica informacyjna przygotowana przy muzeum - pierwszy przystanek na trasie.
Serdecznie zapraszamy do odkrywania polsko-węgierskiego dziedzictwa Orawy i całego Podtatrza!











W okresie ferii zimowych (dla wszystkich województw) w muzeum odbywają się codzienne o godz. 10.00 i 12.00 zajęcia edukacyjne wg harmonogramu:
Już w najbliższą niedzielę - 27 marca od godziny 9:00 Gmina Jabłonka organizuje turniej piłki siatkowej oraz akcję krwiodawstwa. Wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz ciast i innych słodkości, które przygotuje Stowarzyszenie Orawska Fabryka Inicjatyw Społecznych wraz z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich poszczególnych miejscowości naszej gminy oraz mistrzynie wypieków z Ukrainy.