18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

DOTYKAM WIĘC JESTEM ... W SKANSENIE | cena: 20 zł/os. | sugerowany wiek: 6-15 lat

Zajęcia są dedykowane w pierwszej kolejności osobom z dysfunkcjami wzroku. Odnoszą się do codziennych warunków życia społeczności dawnej Orawy i sprzętów, które znajdowały się w każdym gospodarstwie domowym. Stawiają sobie za cel zapoznanie i zainteresowanie zwiedzających regionem i dawnymi sprzętami, ich prostotą, użytecznością, a jednocześnie estetyką, rozwijanie pamięci oraz zdolności manualnych.

Uczestnicy wraz z edukatorem najpierw udają się do Dworu Moniaków, gdzie zwiedzają wnętrza – czarną i białą izbę oraz salon. Edukator opisuje zgromadzone tam przedmioty, opowiada o ich przeznaczeniu i roli w orawskiej chałupie, uczestnicy przy ew. pomocy prowadzącego dotykają  m. in. przygotowanych obiektów sensorycznych, mogą to być: pucek, łopata do chleba, ciosek, maśniczka, stępa oraz prasa do sera, miśnik, cyrpok i inne. Uczestnicy starają się zapamiętać nazwę, przeznaczenie oraz kształt jednego z przedmiotów, a następnie udają się do sali warsztatowej, gdzie przy użyciu masy modelarskiej odtwarzają w skali kształt wybranego obiektu, w ten sposób utrwala się on w pamięci, a samodzielnie wykonana rzecz stanowi jednocześnie najlepszą pamiątkę z zajęć i pobytu w Skansenie.

cena: 20 zł/os., opiekunowie bezpłatnie  

czas trwania: ok. 1,5 h

liczba uczestników: 10-15 os.

sugerowany wiek: 6-15 lat

ORAWSKIE SKRZYNIE NA SKARBY | cena: 20 zł/os. | sugerowany wiek: b/o

Zajęcia, w trakcie których uczestnicy zobaczą i poznają przeznaczenie, zdobnictwo i technikę wykonania tych wyjątkowych mebli, ale będą mogli sami przyozdobić miniaturową skrzyneczkę drewnianą kolorowymi markerami wybranym przez siebie ornamentem pod okiem instruktora. Pomalowane samodzielne skrzyneczki będą stanowić wyjątkową pamiątkę z pobytu w skansenie.

 

cena: 20 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok. 1,5 h

liczba uczestników: 10-20 os.

sugerowany wiek: b/o

zajęcia całoroczne

ORAWSKI OPŁATEK | cena: 12 zł/os. | sugerowany wiek: od 6 lat

Zajęcia nawiązują do dawnego domowego sposobu wypiekania opłatków w Adwencie. Uczestnicy najpierw zwiedzają Dwór Moniaków, a następnie przechodzą do izby warsztatowej, gdzie edukatorzy opowiadają im o zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych i wykonują dawne ozdoby świąteczne, na końcu przygotowują rozczyn do wypieku opłatków i nakładają go na żelazne kleszcze, a edukator demonstruje wypiek na piecu oraz ich wyjątkowy wygląd. Tak powstałe opłatki i ozdoby mogą być wspaniałą pamiątką z pobytu w skansenie.

 

cena: 11 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok. 1,5 h

liczba uczestników: 10-20 os.

sugerowany wiek: b/o

zajęcia okresowe, zazwyczaj od początku grudnia do końca stycznia

OZDOBY Z BIBUŁY | cena: 12 zł/os. | sugerowany wiek: od 8 lat

Zajęcia te zorganizowano nawiązując do tradycyjnego sposobu dekorowania pomieszczeń papierowymi kwiatami. Wnętrza chałup orawskich przyozdabiano kiedyś bardzo obficie rozmaitymi kwiatami z bibuły - dekorowano obrazy na ścianach, umieszczano je na komodzie lub na stole w świetnicy, gdzie ustawiano domowy ołtarzyk, na którym obok figurek świętych stały właśnie kolorowe pióra lub bukrety z bibuły. Dziś umiejętność ta w wielu wypadkach jest zupełnie nieznana, warto więc pod okiem edukatora spróbować swoich sił, aby z kolorowych bibułek stworzyć własną piękną kompozycję, która stanowić będzie pamiątkę z pobytu w skansenie.   

cena: 12 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok. 2 h

liczba uczestników: 10-20 os.

sugerowany wiek: od 8 lat

zajęcia całoroczne, możliwość organizacji - poniedziałek i wtorek, między 8.00 a 12.00

ORAWSKIE ZABAWKI SZMACIANE | cena: 14 zł/os. | sugerowany wiek: 5-10 lat/od 11 lat

Orawskie zabawki szmaciane to powrót do dzieciństwa naszych prababć. Podczas zajęć dzieci zapoznają się z dawnymi rodzajami zabawek a także samodzielnie szyją z gałganków zabawki - przytulanki. Najmłodsi, którzy nie posługują się jeszcze igłą, mają możliwość stworzyć na papierze wyklejankę z rozmaitych materiałów, a także przebrać się w strój orawski. Wykonane przez siebie pod okiem edukatorów ludowe lalki i wyklejanki dają dzieciom dużo radości i satysfakcji z własnych umiejętności, dzieci zabierają je jako pamiątkę z pobytu w skansenie.                                                                                                                                                                                                  

cena: 14 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok. 2 h

liczba uczestników: 10-20 os.

sugerowany wiek: 5-10/od 11 lat

zajęcia całoroczne

MISTRZ I UCZEŃ, CZYLI MALARSTWO NA SZKLE | cena: 27 zł/os. | sugerowany wiek: od 6 lat

Malarstwo na szkle zostało wybrane ze względu na jego ważną rolę w kulturze ludowej regionu. Chałupa orawska i jej izba biała, to przede wszystkim listwa, którą zawsze wieńczył rząd obrazów na szkle malowanych. Zajęcia odbywają się w Czarnej Karczmie i prowadzone są przez artystę - malarza Stanisława Wyrtla. Tematem tych zajęć jest poznanie historii malarstwa na szkle, jego tradycji, a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania. Biorąc aktywny udział w tych zajęciach uczestnik pod kierunkiem artysty samodzielnie maluje obraz na szkle, zachowując tradycyjne reguły powstania takiego obrazu, a on sam -  wielkości 18x24 cm i oprawiony w drewnianą  ramę stanowi wspaniałą pamiątkę z pobytu w skansenie.

 

cena: 27 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie   

czas trwania: ok. 2 h

liczba uczestników: 10-20 os.

sugerowany wiek: od 6 lat

zajęcia całoroczne