18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Pomoc Ukrainie: turniej, akcja krwiodawstwa i kiermasz

plakat informacyjnyJuż w najbliższą niedzielę - 27 marca od godziny 9:00 Gmina Jabłonka organizuje turniej piłki siatkowej oraz akcję krwiodawstwa. Wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz ciast i innych słodkości, które przygotuje Stowarzyszenie Orawska Fabryka Inicjatyw Społecznych wraz z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich poszczególnych miejscowości naszej gminy oraz mistrzynie wypieków z Ukrainy.

Środki zebrane z kiermaszu przeznaczone zostaną na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w naszej gminie.

Szczegóły wraz informacjami organizacyjnymi można znaleźć na stronie gminy

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów!

Bilety ulgowe dla obywateli Ukrainy

Uprzejmie informujemy, że wychodząc naprzeciw prośbom kierowanym do nas od soboty 12 marca 2022 r. obywatele i obywatelki Ukrainy przebywający u nas i legitymujący się paszportem bądź zaświadczeniem tożsamości są uprawnieni do zakupu promocyjnego, ulgowego biletu wstępu do muzeum w cenie 1 zł.

Jednocześnie przypominamy, że tak informacje dotyczące ekspozycji zawarte bezpośrednio w obiektach, jak i w aplikacji mobilnej są dostępne w języku polskim, słowackim i angielskim.

Serdecznie zapraszamy!


 flaga Ukrainy Люб’язно повідомляємо, що у відповідь на звернення до нас, від суботи 12 березня 2022 року громадяни та громадянки України, які перебувають у нас і мають паспорт чи інший документ, який посвідчує особу, мають змогу придбати акційний пільговий вхідний квиток до музею за 1 злотий.

Водночас нагадуємо, що інформація про виставку і в музеї, і в мобільному додатку доступна польською, словацькою та англійською мовами.

Ласкаво просимо!

Karol Wojtyła na Orawie

Chałupa Misińców fot. Leszek JaniszewskiChałupa Misińców; fot. Leszek Janiszewski

Na terenie Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego znajduje się obecnie zagroda Misńców, która, obok założenia dworskiego, jest jedynym zespołem budynków zachowanych in situ, tzn. nie przenoszono ich do skansenu, ale włączono w jego obręb. Budowę domu ukończono tuż przed wybuchem I wojny światowej – na tragarzu w białej izbie widnieje data 25 maja 1914 roku.

Wspominamy dzisiaj, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, o tym zabytkowym budynku, bowiem według informacji od właścicieli młody Karol Wojtyła gościł tutaj w 1938 r., tuż po złożeniu egzaminu maturalnego, jako junak budował drogę z Zubrzycy Górnej do Zawoi. Według karty ewidencyjnej służbę odbył w 7 batalionie 9 kompanii Junackich Hufców Pracy między 20 czerwca a 17 lipca 1938 r. i pracował przy II etapie budowy drogi przebiegającej przez Przełęcz Krowiarki, łączącej Zubrzycę Górną z Zawoją.

Epizod ten opisuje Roman Gajczak w artykule zatytułowanym „Junak Wojtyła” opublikowanym w tygodniku społeczno-kulturalnym stowarzyszenia PAX „Katolik” w 1987 r. Pisze on:

PIC 1 G 7331 3Budowa drogi przez Przełęcz Krowiarki w 1938 r.; fot. z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-G-7331-3W tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się skansen rozmieszczony był obóz junacki; stały długie baraki, drewniane stoły, dymiła kuchnia polowa, na maszcie powiewała biało-czerwona flaga. W obrębie zabudowań znajdowało się wydzielone miejsce na sprzęt. Junacy sypiali na pryczach. Wstawali o piątej rano i po stereotypowych czynnościach obozowych, o szóstej wyruszali do pracy. Maszerowali w szyku na wcześniej wyznaczone miejsca. Jedni nieśli pod pachą deski, inni na ramieniu łopaty i kilofy, niektórzy pchali taczki. Grupa, w skład której wchodzili Karol i Zdzisław, budowała, a właściwie przygotowywała do budowy, odcinek drogi Zubrzyca – Krowiarki, położony o jakieś 2 km na północny zachód od ich obozu.

Nic zatem dziwnego, że z czasem i tutaj, w chałupie Misińców zgromadzone zostały rozmaite przedmioty nawiązujące do osoby papieża-Polaka i jego pontyfikatu, w szczególności przypominające o jego związkach Babią Górą, Górną Orawą i działalnością duszpasterską na tych terenach, które jako biskup i kardynał często odwiedzał.

Marcin Kowalczyk