18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Wielkanoc 2024

Z okazji zbliżających się świąt wszystkim Mieszkańcom i Sympatykom regionu oraz naszego muzeum składamy najlepsze życzenia!

Cy tegorocny baranek wielkanocny

przyniesie nom kapecke ładgodności

do nase chałupecki

w ktory

dómownicy

zyjo jako ci zbójcy

Cy podziyleme sie dobrociom

scyrościom

jako świynconym

co przynosi

radość i nadziejo

na wiesne

urodno

Dyrekcja i Pracownicy Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej

życzenia w formie graficznej z grafiką - oleodrukiem "Zmartwychwstanie" ze zbiorów muzeum, zakupionym i podarowanym przez dra hab. Z. Kłodnickiego w latach 70. 20 wieku, niegdyś takie oleodruki znajdowały się w każdej chałupie, w centralnej części Chrystus w białej szacie z rozłożonymi rękami, u jego stóp anioł i żołnierze rzymscy w pozach pełnych strachu

 


Jednocześnie pragniemy poinformować, że w okresie świątecznym nasze muzeum będzie czynne w następujących godzinach:
  • 29.03.2024 (Wielki Piątek) - 9.00-13.00
  • 30.03.2024 (Wielka Sobota) - 9.00-13.00
  • 31.03-1.04.2023 (Wielkanoc) - nieczynne 
W pozostałe dni skansen jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 9.00-15.00.
Zapraszamy!

Konkurs "Koszyczek wielkanocny" 2024

dekoracyjnaŚwięta zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza kolejną edycję jednego z cieszących się największym zainteresowaniem wydarzeń w naszym muzeum - konkursu na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny.

Spotykamy się, jak zwykle, w Wielką Sobotę w zubrzyckim muzeum by nacieszyć oko, co nieco się dowiedzieć i uczynić zadość tradycyjnemu zwyczajowi święcenia pokarmów.

W programie: 

11.00-11.15 zgłaszanie koszyczków do konkursu

11:15 pokazy i opowieści o obrzędach wielkanocnych na Orawie, słowo o 350. rocznicy nobilitacji orawkich rodów

12.30 poświęcenie pokarmów i ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród

Zapraszamy do udziału!

Organizatorami wydarzenia są Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Pensjonat „Orawski Dwór” w Zubrzycy Górnej oraz Parafia pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Orawską Biblioteką Publiczną w Jabłonce, Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz Podhalańskim Zrzeszeniem Pszczelarzy.

Partnerzy medialni: Kultura Podhala, TV Podhale, podhale24.pl, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl. malopolskaonline.pl, podhaleregion.pl

Regulamin konkursu:

Pomoc Ukrainie: turniej, akcja krwiodawstwa i kiermasz

plakat informacyjnyJuż w najbliższą niedzielę - 27 marca od godziny 9:00 Gmina Jabłonka organizuje turniej piłki siatkowej oraz akcję krwiodawstwa. Wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz ciast i innych słodkości, które przygotuje Stowarzyszenie Orawska Fabryka Inicjatyw Społecznych wraz z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich poszczególnych miejscowości naszej gminy oraz mistrzynie wypieków z Ukrainy.

Środki zebrane z kiermaszu przeznaczone zostaną na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w naszej gminie.

Szczegóły wraz informacjami organizacyjnymi można znaleźć na stronie gminy

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów!

Bilety ulgowe dla obywateli Ukrainy

Uprzejmie informujemy, że wychodząc naprzeciw prośbom kierowanym do nas od soboty 12 marca 2022 r. obywatele i obywatelki Ukrainy przebywający u nas i legitymujący się paszportem bądź zaświadczeniem tożsamości są uprawnieni do zakupu promocyjnego, ulgowego biletu wstępu do muzeum w cenie 1 zł.

Jednocześnie przypominamy, że tak informacje dotyczące ekspozycji zawarte bezpośrednio w obiektach, jak i w aplikacji mobilnej są dostępne w języku polskim, słowackim i angielskim.

Serdecznie zapraszamy!


 flaga Ukrainy Люб’язно повідомляємо, що у відповідь на звернення до нас, від суботи 12 березня 2022 року громадяни та громадянки України, які перебувають у нас і мають паспорт чи інший документ, який посвідчує особу, мають змогу придбати акційний пільговий вхідний квиток до музею за 1 злотий.

Водночас нагадуємо, що інформація про виставку і в музеї, і в мобільному додатку доступна польською, словацькою та англійською мовами.

Ласкаво просимо!