18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Zioła Matki Bożej. Konkurs na najpiękniejszą bukretę na Zielną

Kategoria:

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców Orawy i Gości do udziału w dorocznym Konkursie na najpiękniejszą "Bukretę na Zielną - Zioła Matki Bożej". Spotykamy się w kościele pw. MB Śnieżnej w Skansenie wniedzielę 13.08.2017 o godz. 15.00.

Nawiązujemy do nie tylko do polskiej, ale i europejskiej tradycji ludowej przygotowywania bukietów zielnych na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które obchodzone jest 15 sierpnia.

Oprócz wyboru najpiękniejszego bukietu zielnego i przyznania nagród opowiemy też o szczególnej roli dziurawca i mięty w tradycji ludowej i będziemy wspólnie wymieniać się tajnymi zielarskimi przepisami :) 

KONKURS

 WARUNKI OGÓLNE KONKURSU

Konkurs organizowany jest przez Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 13 sierpnia 2017 r. o godz.15.00 na terenie Muzeum – Kościół Matki Bożej Śnieżnej.

PRZEDMIOT I CELE KONKURSU

Przedmiotem konkursu jest  wykonanie tradycyjnego bukietu ziołowego z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Matki Boskiej Zielnej.

Celem Konkursu jest dokonanie przeglądu oraz wyłonienie najładniejszego bukietu, podtrzymywanie tradycji wykonywania bukietów  na Święto Matki Boskiej Zielnej w oparciu o tradycje orawskie, popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej oraz dokumentowanie wzornictwa bukietów zielnych.. 

ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE  

Konkurs jest otwarty, obejmuje wszystkich zainteresowanych.

Do konkursu można zgłaszać bukiety wykonane własnoręcznie w nawiązaniu do ludowych tradycji.

Jeden uczestnik może zgłosić jeden bukiet.

Bukiet powinien być wykonany wyłącznie z tworzyw naturalnych: ziół, kwiatów, warzyw i owoców i podpisany.

W dniu Konkursu tj. 13.08.2017 r. o godz.14.45  uczestnicy Konkursu zobowiązani są do zgłoszenia się w Muzeum- Kościół Matki Bożej Śnieżnej celem dokonania rejestracji.

 

REGUŁY KONKURSU

Do oceny Przedmiotu Konkursu Dyrektor Muzeum  powołuje trzyosobową Komisję Konkursową.

Ocenie konkursowej podlegają: - walory artystyczne i estetyczne, - zgodność materiału i sposobu wykonania z ludowymi tradycjami wykonywania bukietów zielnych.

Rozstrzygnięcie Konkursu, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w dniu 13sierpnia 2017 roku przez Przewodniczącego Komisji Konkursowej.

W Konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe za miejsca 1,2 i 3 oraz wyróżnienia.

 Komisja Konkursowa sporządzi protokół konkursu, a jego wyniki zostaną podane do wiadomości uczestnikom i rozdane zostaną nagrody.